museum-digitalОдеська область
CTRL + Y
ru
Объектов найдено: 10
Уточнить поискРасширенный поиск Сортировка по: ID

Сифон для води " Arciz"

Арцизький історико-краєзнавчий музей [159]
Сифон для води " Arciz" (Арцизький історико-краєзнавчий музей CC BY-NC-SA)
Происхождение/Права: Арцизький історико-краєзнавчий музей / Cheban (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Предыдущие<- Далее->
Написать нам Процитировать эту страницу Подробнее об этом собрании (документ) (PDF) Рассчитать расстояние до текущего местоположения Архивные версии Добавить к сравнению Графический вид

Описание

Для зберігання газованої води. Корпус у вигляді скляної колби з потовшеним дном.
Скляний сифон для води вироблений на підприємстві TURDA по спецзамовленню арцизького підприємця А. Portnoi (перша половина XX ст.)
Підприємці Бессарабії замовляли на заводі як іменну продукцію, так і звичайну тару. Наразі відомі імена двох арцизьких підпріємців , які користувались послугами по виробництву іменної тари: A.Portnoi. I.Veitman.
Королівська Румунія. Оригінал
Трохи про скляну промисловість румунського періоду Бессарабії.
Такі сифони, як на фото (пляшки для них), рідкісні "мешканці" музеїв Бессарабії. Музею Арциза пощастило, один екземпляр радує наших відвідувачів.
При детальному розгляді експоната, крім напису, що вказує на фабрику і місто, пляшка містить клеймо, яке може розповісти про початкового виробника (фото #3).
Скляний завод Турда заснували 1921 року, (під назвою "Fabrica de Sticlărie SA") завдяки внеску кількох акціонерів, найважливішим з яких був "Центральний банк промисловості і торгівлі" (Banca Centrală pentru Industrie si Comerţ SA), якому належало 75% акцій. Будівництво тривало рік і почалося з розчищення землі, наданої Саймоном Менделем, великим землевласником.
На початку діяльності заводу тут було дві невеликі печі, в яких виробляли зелене скло. Після оцінок Ради директорів отриманих результатів з точки зору вигоди, наприкінці 1923 року було вирішено побудувати ще одну піч. З цього моменту 3 печі стали виробляти 2,5 тонни скла на день, цього разу білого скла.
До 1927 року діяло 5 печей, колірний діапазон продукції значно розширився.
У 1929-1930 роках випускали переважно тару-пляшки, на заводі працювало 500-600 робітників. 1936 року розпочалося будівництво віконної секції, яку того ж року запустили у виробництво і вона діяла до 1938 року.
Підприємці Бессарабії замовляли на заводі як іменну продукцію, так і звичайну тару. Детальнішу інформацію про завод, який перестав існувати в грудні 2021 року, читач може почерпнути, як з румунського варіанту Вікіпедії, так і на спеціалізованих сайтах, перелічимо лише деякі з них: www.povestidefabrica.blogspot.com, turdanews.net, actualdecluj.ro.
Наразі відомі два виробники продукції, що відпускалась в таких пляшках в Арцизі: A. Portnoi і I.Veitman.
З упевненістю ми можемо стверджувати, що ці пляшки виготовлені саме на заводі Турда, для підприємців Арциза, про що свідчить клеймо на дні.
Чи означає це, що в Арцизі не було власного скляного виробництва - ні.
Згідно з довідником Bessarabia Business Directory 1924 року в Арцизі виробництвом скла займався FRIDMAN Abram ( sticlarii mag.; glazier, bottle maker).

Материал/Техника

Скло, метал, заводське виготовлення

Размеры

24* 12 см

Арцизький історико-краєзнавчий музей

Объекты из: Арцизький історико-краєзнавчий музей

Арцизький історико-краєзнавчий музей заснований у 1977 році, розташований у самому серці міста, на вулиці Свободи. У фондах музею зібрано тисячі...

Связаться с институцией

[Состояние информации: ]

Примечания по использованию и цитированию

Представленная здесь текстовая информация может использоваться бесплатно в некоммерческих целях при условии указания источника. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Пожалуйста, указывайте в качестве источника не только интернет-представительство, но и название музея. Права на изображения указаны под большими изображениями (которые доступны при нажатии на маленькие изображения). Если там не указано ничего другого, действуют те же правила, что и для текстовой информации. Любое коммерческое использование текста или изображения требует согласования с музеем.